در ادبیات کسب‌وکار، فروش به تبادل محصولات و خدمات در ازای پول گفته می‌شود، درحالی‌ که بازاریابی اصطلاح گسترده‌تری است که شامل زنجیره‌ای از فعالیت‌هایی همچون تحقیقات بازار، پیشنهادات ویژه‌ی فروش و فروش می‌شود. بازاریابی بر نیازهای مشتری‌ها تمرکز می‌کند در‌حالی‌ که فروش بر نیازهای کمپانی تأکید بیشتری دارد. این نوشته را بخوانید لغایت با تفاوت بازاریابی و فروش به خوبی آشنا شوید.

 

 

حتما بخوانید:

۱۱ نکته برای اینکه مدیر بازاریابی موفقی شوید

۱۸ چیرگی فروش که برای بازرگانی موفق به آن نیاز دارید

بازاریابی b2b و هر آنچه باید درباره‌اش بدانید

هدف اصلی در بازاریابی، پاسخگویی به نیازهای مشتری و راضی نگه داشتن او از طریق فراهم کردن محصولات موردنیاز اوست. به بیان سایر در بازاریابی به‌دنبال برآورده کردن نیازهای مشتری‌ به‌شکلی سود‌آور هستیم.  از سوی دیگر در فروش، در این صددیم لغایت مشتری‌ها را مکلف کنیم که محصولات یا خدماتی را که از طرف شرکت به آنها رهنمود می‌شود، خریداری کنند.

 

فروش بخشی از بازاریابی است و به‌شدت با آن در هم مخلوط است، به‌طوری که برای بسیاری از افراد تشخیصِ تفاوت‌های آنها پیشه کاستی است. با هستی این فاصله‌ی زیادی وسط بازاریابی و فروش هستی دارد. در پیوستگی بعضی از تفاوت‌های میان این دو کار و جنبش را روشنگری می‌دهیم.

 

جدول مقایسه

مبنای مقایسه

 

فروش

بازاریابی

 

معناعمل انتقال مالکیت محصولات از تولیدکننده به مشتری‌ پایانی در ازای گرفتن پول یا هر چیز دیگری که به‌ عنوان فروش شناخته می‌شود.بازاریابی عبارت است از درک الزامات مشتری‌ها به‌طوری که هر زمان فرآورده جدیدی تولید شد مشتری با اشتیاق آن را خریداری کند.

محورمشتری‌محورمحصول‌محور

رویکردرویکرد مجزارویکرد یکپارچه

تمرکزنیازهای شرکتنیازهای مشتری

دامنهچیزهایی که به انتقال گونه ها به مشتری مربوط می‌شوند. فرق بین بازاریابی و فروش در ایرانبه همه‌ی فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که انتقال گونه ها به مشتری را شدنی می‌کند.

مدت‌ زمانکوتاه‌مدتبلند‌مدت

اهدافتشویق مشتری برای خرید محصولتشخیص نیازهای مشتری و فرآوری محصولاتی که این مایحتاج را برآورده کند.

رابطهیک‌به‌یکیک نفر با چندین نفر

جامعه‌ی هدفاشخاص یا گروه‌های کوچکعموم جامعه

دامنهمحصولی تولید شده است تا نیاز مشتری را برآورده کند.تبلیغات، فروش، تحقیق، رضایت مشتری، خدمات بعد از فروش و غیره.

فعالیت‌های مرتبط باافرادرسانه‌ها

فرایندشامل تبادل کالا با چیزی هم عرض آن می‌شود.شامل تشخیص و برآورده کردن نیازهای مشتری می‌شود.

نقشمشتری باید مراقب باشد.فروشنده باید مراقب باشد.


فناوری اطلاعات بازاریابی ,مشتری ,نیازهای ,می‌شود ,برآورده ,محصولات ,نیازهای مشتری ,باید مراقب ,مراقب باشد ,انتقال گونه ,برآورده کردن منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

???? رویـاپـــرداز ???? تکست انگلیس|تکست ترجمه شده|تکست پروفایل|عکس نوشته بست نوحه ســـــــــ ــــــ ـــــــــویــــــــــ ــــــ ــــــن ایران 18 دخترکم عسل بابا+محمدسبحان+محمدمبین کانال و گروه ازدواج موقت و صیغه یابی سارینا بشارت دانلود تحقیق آسمون پاسخنامه آزمون 20بهمن 96یازدهم تجربی زیرنویس قسمت ۵ قسمت ما هم بشه در مورد تبریز نقاشی کودکانه استفاده درست مصرف سوخت جواب کاوشگری صفحه۶۶علومششم هوسی درگذشته رابطه درحضور همسر اول انشای هفتم درس چهارم صفحه ۵۵ نگارش چهارم ابتدایی صفحه 41 پاورپینت درس اسوه نیکو فارسی هفتم سروش نسخه.پايين